
U Tiranu je Bratislav po mladu išao po preporuci druga koji je oženjen Albankom. Durata mu se, kaže, dopala na prvi pogled.
Oni su pregovarali da li ja hoću, da li neću. Ja kažem hoću. Posle smo bili tamo i sve smo završili i upoznali smo se sa Dunjom, sve je bilo normalno“, navodi mladoženja Bratislav Tasić.
Venčali su se u crkvi i opštini. Durata Mali sada je Dunja Tasić. Kaže da joj je lepo i da je muž čuva.
Razlike se privlache
Profesorka sotsiologiјe Sunchitsa Tasiћ smatra da su zbog razviјaњa multikulturalnosti meshoviti brakovi pozitivni.
„Uvazhavaјu se razlichitosti, obichaјi, moralne navike, kultura i druge karakteristike, a razlichitosti se privlache“, istakla јe Sunchitsa Tasiћ.
„Krstio sam je u crkvi, ona je htela da se krsti“, kaže mladoženja Bratislav.
Dunja srpski malo zna, tek pokoju reč. Sa suprugom, svekrvom i komšijama sporazumeva se mešavinom grčkog, albanskog i srpskog. Njen jezik odlično razume i prevodi svekrva.
„Ona jednu reč našu da kaže, ja shvatim šta je. Posle ponovim, a ona kaže – ‘daksi mamo’, ‘dobro’ to je“, kaže Javorka Tasić.
Bratislav i Dunja iskoristili su šansu za nalaženje srodne duše. On ima 42, a Dunja 45 godina. U Lopardincu je u petoj deceniji većina neženja, a ima ih pedesetak.
„Da još neku dovedemo otuda, dok probijemo led, doći će još neka. Naći ćemo, ima neženja koliko hoćeš“, kaže Bratislavljev komšija Vlada Janjić.
Provodadžije su u patrijarhalnim sredinama nekada imale značajnu ulogu, a za svoje posredovanje između momka i devojke dobijale su poklone. Sociolozi uočavaju i pojavu da danas nove provodadžije, latentni menadžeri, za usluge uzimaju novac.
Za godinu dana u opštini Preševo dvojica neženja pronašla su svoju sreću oženivši se devojkama iz Albanije.
PHOTO-SCREENSHOT YOUTUBE
IZVOR:RTS.RS