Kada je Lidija Ferčajld rodila dvoje dece, nije mogla ni da zamisli da će joj DNK test pokazati da ona – nije njihova majka
Ovaj neverovatan slučaj iz 2002. godine šokirao je Ameriku i pokrenuo medicinsku istragu koja je otkrila retko genetsko stanje poznato kao himerizam.
Lidija je tada imala 26 godina i bila je u procesu razvoda od partnera Džejmija Taunsenda. Budući da se borila sa finansijskim poteškoćama, podnela je zahtev za socijalnu pomoć, a država Vašington je zahtevala DNK testove oba roditelja kako bi potvrdila njihovu biološku vezu sa decom.
Testiranje je trebalo da bude formalnost, ali umesto toga, Lidija je dobila poziv iz kancelarije državnog tužioca. Ono što je čula potpuno ju je šokiralo – DNK analiza je pokazala da ona nije majka svoje dece.
“Znam da sam ih rodila! Znam da su moji!” – rekla je očajna Lidija, ali su rezultati govorili suprotno.
Iako je bila potpuno sigurna da je nosila i rodila decu, testovi su pokazivali drugačije. Zbog toga su vlasti pokrenule istragu protiv nje – sumnjalo se da je prevarila sistem i da deca zapravo nisu njena.
Njena majka, Kerol Ferčajld, bila je jednako šokirana: “Bila sam tamo kada su se deca rodila! Videla sam ih, držala ih!”
Lidija je prošla kroz tri dodatna DNK testiranja, ali rezultati su svaki put bili isti – prema medicinskim podacima, ona nije bila biološka majka svoje dece.
Situacija se dodatno zakomplikovala kada je Lidija zatrudnela treći put. Vlasti su insistirale da se porođaj obavi pod nadzorom sudskog službenika, koji je odmah po rođenju bebe uzeo uzorke krvi i poslao ih na DNK analizu. Rezultat? Ponovo ista priča – test je pokazao da beba nije njena!
Dok se činilo da će izgubiti svu svoju decu, Lidijin advokat Alan Tindel naišao je na sličan slučaj u SAD. Žena poimenu Karen Kigan prošla je kroz gotovo identičnu situaciju – kada je njen sin trebao da joj donira bubreg, testovi su pokazali da dvoje njene dece genetski nisu bili njeni potomci.
Nakon dodatnih istraživanja, lekari su otkrili da Karen pati od himerizma – retkog genetskog fenomena u kojem osoba nosi dva različita DNK seta u telu. To se dešava kada dva oplođena jajašca u ranoj trudnoći spontano spoje u jedan organizam, stvarajući osobu sa dvostrukim genetskim kodom.
Nakon što su čuli za ovaj slučaj, lekari su sproveli dodatna ispitivanja i otkrili da i Lidija Ferčajld ima himerizam. Njena deca jesu bila njena – ali DNK njenog blizanca (koji nikada nije rođen) bio je prisutan u njenoj utrobi, što je objašnjavalo zašto testovi nisu pokazivali podudaranje.
Sa naučnim dokazima u rukama, Lidija je konačno dokazala da je biološka majka svoje dece. Njena pravna borba je završena, a slučaj je odbačen.
“Verovatno bih danas bila razdvojena od svoje dece da nije bilo slučaja Karen Kigan. Niko ne bi ni pomislio da imam himerizam.”
Ovaj neverovatan medicinski fenomen pokazuje koliko je genetika složena i koliko malo još uvek znamo o ljudskom telu. Danas se priča Lidije Ferčajld smatra jednim od najpoznatijih slučajeva himerizma u medicinskoj istoriji.
Da bismo pružili najbolje iskustvo, koristimo tehnologije poput kolačića za čuvanje i/ili pristup informacijama o uređaju. Saglasnost sa ovim tehnologijama će nam omogućiti da obrađujemo podatke kao što su ponašanje pri pregledanju ili jedinstveni ID-ovi na ovoj veb lokaciji. Nepristanak ili povlačenje saglasnosti može negativno uticati na određene karakteristike i funkcije.
Funkcionalno
Uvijek aktivni
Tehničko skladištenje ili pristup je striktno neophodan za legitimnu svrhu omogućavanja korišćenja određene usluge koju izričito zahteva pretplatnik ili korisnik, ili u jedinu svrhu obavljanja prenosa komunikacije preko elektronske komunikacione mreže.
Preference
Tehničko skladištenje ili pristup su neophodni za legitimnu svrhu čuvanja preferencija koje ne zahteva pretplatnik ili korisnik.
Statistika
Tehničko skladište ili pristup koji se koristi isključivo u statističke svrhe.Tehničko skladište ili pristup koji se koristi isključivo u anonimne statističke svrhe. Bez sudskog poziva, dobrovoljne saglasnosti od strane vašeg Internet provajdera ili dodatne evidencije treće strane, informacije sačuvane ili preuzete samo za ovu svrhu obično se ne mogu koristiti za vašu identifikaciju.
Marketing
Tehničko skladište ili pristup su potrebni za kreiranje korisničkih profila za slanje reklama ili za praćenje korisnika na veb lokaciji ili na nekoliko veb lokacija u slične marketinške svrhe.