
Jedna humanitarna organizacija je došla do saznanja da još 400 žena namerava da sklopi brak u Srbiji!
Sve više mladoženja sa juga Srbije se ženi mladama iz Albanije. U Preševu i opštini Bujanovac u poslednjih godinu dana sklopljeno je šest brakova između Srba i Albanki. To su uglavnom stariji ljudi koji se nisu ženili i koji za novac žene Albanke.
Pre nekoliko godina i Bratislav Tasić iz sela Lopardince kod Bujanovca oženio je Albanku Dhuratu iz Tirane. Ona je sada Sunčica Tasić. Prema nekim informacijama, Srbi kupuju albanske devojke za pet i po hiljada evra.
Međutim, opština Trgovište izdvojila je novac za 300 samaca starijih od 35 godina. Pare su namenjene za odlazak u Albaniju, dokumenta… Jedna humanitarna organizacija je došla do saznanja da još 400 žena namerava da sklopi brak u Srbiji.
Iako je došla iz Tirane, ova devojka poštuje baš sve srpske običaje. U potpunosti je, kaže za Kurir, usvojila našu kulturu i tradiciju.
– Volim da spremam srpske specijalitete, a Vaskrs nam je posebno interesantan zbog dece koja se običajima raduju. Ove godine planiram da ofarbam 30,40 jaja. Neke ću na starinski način, u lukovini bojiti, a neke farbom. Da imamo i crvene, i šarene. Kupili smo nalepnice, deca vole šarena jaja, cirkone, nalepnice – rekla je majka sedmogodišnjeg dečaka i četvorogodišnje devojčice. Ništa joj, kaže, ne pada teško.
– Plašim se da se tim brakovima pokušava da se albanizuje južna Srbija“ – kaže jedan Srbin.- Kada sam upoznao moju sadašnju ženu, sa njenim ocem smo došli do imanja, da vide u kakvoj kući živim. Dopalo im se to što sam vredan. Video je da imam veliko imanje, kuću na sprat, tada sam ima šest krava, stado ovaca i živine, ali i hektare obradivog zemljišta. Ubrzo smo se verili, venčali, i dobili naslednika Nikolu. Kada smo krstili dete, krstila se i Maja. Sama je izrazila želju da se preobrati i primi pravoslavnu veru. Na to je niko nije terao. Čin prekrštavanja je dozvoljen u našoj crkvi i to nas je mnogo obradovalo – dodaje Darko. Kaže da čak Majini roditelji ne samo što nisu imali ništa protiv, već su toj svečanoj ceremoniji i rado prisustvovali.
Mnoge Albanke, ipak, budu zadovoljne i brzo se adaptiraju na okolinu.
– Postoje razlike u običajima, moralnim navikama i kulturi, ali se nekada različitosti i privuku – rekla je tada Sunčica Tasić. U selu Lopardince ima mnogo neoženjenih muškaraca do 50-te godine, te ne čudi što se odlučuju da žene neveste iz Albanije
IZVOR:OBJEKTIV.RS