
Užice – Da li će, posle snaha iz Albanije u našim selima, devojke iz istočnih država dobiti priliku da postanu bračne saputnice naših seoskih neženja? Takav projekat predstoji, sudeći po namerama humanitarne organizacije „Stara Raška“ čijom se zaslugom minulih godina Albankama oženilo na stotine naših momaka, uglavnom brđana. Ruskinje iz Kazahstana, najavljuje „Stara Raška“ u svom godišnjem izveštaju o radu, spremne su da krenu u Srbiju, samo se čeka finansijer troškova njihovog dolaska.
Poznato je, naime, da već punih 15 godina humanitarna organizacija „Stara Raška“ iz Beograda radi na poboljšanju uslova života žitelja naših sela. Prevashodno u Raškoj oblasti, ali ni druga područja ne zanemaruje. Dug je spisak raznovrsnih aktivnosti koje su usrećile nesrećne, darivale siromašne, obradovale najmlađe, nagradile nadarene, oženile momke u planinskim područjima Srbije. „Staru Rašku“ sada u tim akcijama podržava oko 150 stalnih i povremenih donatora, njena misija znači srpskom selu da odoli nestajanju.
Sabirajući te vredne rezultate, ova organizacija se u izveštaju za 2013. godinu dotakla i svojih zasluga u borbi protiv bele kuge. Tu piše da se „Stara Raška“ privremeno povukla iz aktivnosti „sklapanja brakova“ i dovođenja devojaka iz Albanije, jer je to poprimilo karakter biznisa u kome ona kao humanitarna ne želi da učestvuje (ipak, u prošloj godini je jednom takvom braku „Stara Raška“ doprinela: organizovala je svatovsko putovanje u Albaniju, po devojku Vesnu Stajkić iz Vrake kod Skadra za momka Iliju Jelića iz Debelje kod Nove Varoši). Ali nema odustajanja od borbe protiv bele kuge. Organizacija najavljuje da brigu o povećanju stope nataliteta u Srbiji nastavlja velikim projektom – ženidbom srpskih momaka pravoslavnim devojkama iz istočnih zemalja.
Predsednik Upravnog odbora „Stare Raške“ Vojin Vučićević, koji od osnivanja predvodi ovu organizaciju, obrazložio je za „Politiku“ ove navode: – Minulih šest-sedam godina dali smo veliki doprinos udaji devojaka iz Albanije za naše neženje. Zahvaljujući našim aktivnostima, prvih 80 devojaka iz okoline Skadra došlo je u srpska sela na Pešter. U selo Buđevo su prve dve došle za braću iz porodice Matović, a potom i druge za njima. Te Albanke su, po udaji u naše krajeve, postajale najbolje provodadžije: pozivale su svoje drugarice, sestre, rođake da pođu njihovim putem. To su, inače, devojke hrišćanke, uglavnom katoličke veroispovesti koje udajom za pravoslavca prelaze u pravoslavnu veru. Tako smo spojili 300 do 400 brakova, a samo tri-četiri nisu uspela. Iz ovog mnoštva je rođeno na stotine beba, neka sela su tome zahvaljujući život produžila. Bilo je i neobičnih primera: jedna Albanka iz Skadra, koja je živela u gradu na sedmom spratu solitera, udala se u naše selo. Sada na Pešteru muze krave ručno, u štali koja nema struje, ali lep brak ima i ne žali se – kazuje Vučićević.
Na pitanje zbog kakvog biznisa u tom poslu se odustalo, odgovara: – Naše dobre, humanitarne namere neki su vremenom počeli da pretvaraju u priliku za zaradu, da tražeći novac posreduju u povezivanju momaka i devojaka. Mi smo organizacija koja drugima daje pare a ne uzima, pa smo pre dve-tri godine rešili da smanjimo te aktivnosti. Zovu nas ljudi tim poslom i sada, ali od nas mogu da dobiju samo kontakte sa ljudima iz Skadra, ništa drugo – sumira predsednik „Stare Raške“.
No novi projekat, ovog puta s Ruskinjama iz Kazahstana, postaje izvestan. – Za početak bi došlo pedesetak pravoslavnih devojaka iz te države, tamo imamo svoju logistiku, one su zainteresovane. To bismo mogli da organizujemo ako naša država da pare: treba platiti čarter let za njih, ali je za sada slabo državno interesovanje. Zainteresovale su se opštine Čajetina i Jagodina. U našim akcijama pomažu nam privatne firme, država retko. Što se tiče Ruskinja iz Kazahstana, nas prvenstveno interesuju devojke sa sela da bi došle za naše seoske momke. Srpsko selo se mora spasiti od propadanja – poručuje naš sagovornik.
IZVOR:POLITIKA.RS