
Mešovitih brakova po zabačenim delovima Srbije je sve više, najveći problem je pretežno muška populacija i nedostatak žena
Slaviša Markovčević i njegova supruga Albina žive u opštini Štrpce u selu Sušići.
On je Srbin, ona Albanka i njihova životna priča je posebna.
Slaviša je upoznao Albinu preko jednog poznanika Albanca kada je bio na moru. Zavoleli su se. Ona ostavila dobar posao u italijanskoj fabrici koji je imala u Tirani i zbog ljubavi i došla da živi u Sušićima.
Slaviša Markovčević i njegova supruga Albina imaju dve male ćerke.
Kaže da ovde teško može da nađe posao jer ga nema ni za muškarce.
„Teško je. Sve je daleko. Polako sam se navikla. Čist je vazduh i muž je dobar“, priča Albina.
Slaviša je kupio konja pre par godina i razvozi drva i da toga žive sa dve male ćerke.
ALBANKE OBOŽAVAJU SRBE
Etnolog Jasna Jojić rekla je da poslednjih godina srpski momci sve češće žene Albanke i to preko agencija za posredovanje.
U jednoj od agencija za upoznavanje iz Albanije kažu da se Srbi koji bi da ožene Albanke neprestano javljaju. Pošalju svoju i fotografiju kuće u kojoj žive, često i sela. Javljaju se muškarci od 18 do 70 godina. Sklopljeno je dosta brakova, a razvoda nije bilo.
U Albaniji inače živi više žena nego muškaraca.
– Prema svetskim podacima, danas u Albaniji živi 35-40 odsto hrišćana, od toga su čak 25 odsto pravoslavci, a ima i 40 odsto ateista, videćemo da nisu daleko kulturološki od Srbije – navela je Jojić za tv Prva.
Sve se veći broj ljudi, a pogotovo potencijalnih mladoženja podržava brakove sa Albankama.
Jedna od povoljnih okolnosti za potencijalne mladoženje iz srpskih sela je ta da u Albaniji ima mnogo više žena nego muškaraca. Kod njih je veća sramota da devojka ostane neudata, nego da se uda za čoveka druge vere. Takođe, Albanija je multikonfesionalna država, ima Albanaca koji su muslimani, katolici i pravoslavni.
Iako su “momci” iz srpskih sela sve stariji, to za neveste iz Albanije ne predstavlja problem. Velika razlika u godinama može čak i da bude pogodnost.
“Takođe ne predstavlja im problem ni razlika u godinama, bitno je da je mladoženja situiran, da poštuje ženu, zato se rado udaju za dobrostojeće Srbe i Crnogorce, a ima i onih što se vode logikom, što stariji mladoženja, to bolje jer će pre postati vlasnice svega”, priča srpski mladoženja koji je oženio Albanku.
Ono što dodatno pogoduje srpskim mladooženjama je to što Albanke iz Albanije ne žele da se udaju za Albance sa Kosova i Metohije. Ne sviđa im se to kako se tamo odnose prema ženama, koje najčešće nemaju pravo glasa, maltretiraju ih i varaju. Njima je najbitnije da ih muževi vole i poštuju, a porodica je na prvom mestu.
U Albaniji se takođe na Albance sa Kosova gleda kao na siromašne i neobrazovane, pa i zbog toga mladoženje odavde nisu poželjne. Pored toga, u Albaniji se uglavnom slažu da su srpske svadbe najveselije i najlepše.
Kada se venčaju Albanka i Srbin, običaj je da se prave dve svadbe – jedna u Albaniji, a druga u Srbiji. Inače, Albanci ne bi imali ništa protiv da za mladu uzmu Srpkinju, međutim, u tom slučaju je priča potpuno drugačija.
Povezivanje budućih bračnih drugova funkcioniše na više načina. Najčešće to rade ovlašćene agencije za bračno posredovanje, a sve je učestalije i spajanje preko društvenih mreža.
IZVOR:NAJZENA.RS