PODELITE SA PRIJATELJIMA

SRBIN (19) OŽENIO ČETIRI KINESKINJE, A PLANIRA JOŠ 35: / Detalji svadbe oduševili Kineze, a samo im se jedna stvar ne sviđa.”Pred mladoženjinom kućom mladenka baca sito i jabuku. Zatim se lomi kolač prijateljstva. Tu kreće ručak, uz glazbu – naravno, jede se, pije i pleše”, priča Željko Sredić

Darko Melentijević (19) iz Kosjerića dio je neobične turističke ponude Srbije.
On se u dva mjeseca oženio s četiri Kineskinje, a još njih 35 čeka u redu ne bi li u Srbiji sklopile “brak”.Naime, Darko je profesionalni mladoženja koji sudjeluje u neobičnom srpskom projektu nazvanom “Tradicionalna seoska svadba” kojim se pokušava unaprijediti seoski turizam u selu Mionica, tako što je ponuda usmjerena sve više prema kineskim turistima kojih je svakim danom sve više.

Kinezi oduševljeni
Sve je to ideja “Udruženja Vesnik”, a pod svoju kapu ga je stavila Turistička organizacija Kosjerić koja je na projektu zaposlila umirovljenike i članove KUD-ova koji uveseljavaju Darkovu svadbu.”Ideja je da Kinezima dočaramo srpsku svadbu sa svim običajima, ali i da u njoj sudjeluju. Ova atrakcija zamišljena je kao promocija kulture i tradicije”, rekao je za BlicŽeljko Sredić predsjednik “Udruženja Vesnik”.

Koliko su Kinezi zagrizli za ovaj projekt govori činjenica da su već prodali 39 svadbenih termina.
Poljubac s mužem, opraštanje s roditeljima…
“Na početku svadbe djelimo uloge i objašnjavamo pravila. Jedna grupa, sa ženom koja se prijavi za udaju, ide u mladenkinu kuću. Mladu oblače djeveruše, dvije do tri Kineskinje i jednako toliko naših te spremaju za vjenčanje. U to vrijeme iz kuće od mladoženje kreće svadbena povorka.

Hodaju 500 do 600 metara, prati ih povorka koja pjeva svadbene pjesme. Da bi ušli u dvorište buduće mladenke trebaju srušiti jabuku. Iako se to inače radi puškom, kod nas koristimo petardu…”, objasnio je Željko Sredić.Poštuju se brojna pravila tako da mlada doživi sve vrlo realistično. Osim poljupca s mužem, ona se oprašta s roditeljima, razbija čašu i odlazi s mladoženjom kući.Pred mladoženjinom kućom mladenka baca sito i jabuku. Zatim se lomi kolač prijateljstva. Tu kreće ručak, uz glazbu – naravno, jede se, pije i pleše.

Program traje dva do tri sata”, otkriva Sredić.Kaže kako Kinezi u svemu uživaju osim u hrani jer na nju nisu navikli, a do sada su ih poslužili s kupusom, domaćim pogačama i sirom. Ipak, imaju u planu malo promijeniti meni ne bi li turistima u budućnosti više odgovarao.

IZVOR:NET.HR

Facebook Comments